Titreşim Ölçümleri

Çevresel gürültü konusunda günümüzde birçok insan gereksiz yere gürültülere maruz kalmaktadır. Çevresel gürültüye maruz kalınması sonucunda kişilerin huzuru bozulmaktadır. İnsanlar bu tür konularda kendi ruh sağlığının bozulmaması amacıyla daha sakin yerlerde vakit geçirmek istemektedir. Bunun önlenmesi açısından çeşitli yerlerde çevresel gürültüye maruz kalma seviyelerinin ölçümlenmesi için çeşitli çalışmalara yürütülmektedir. İnsanların gürültüye ne kadar maruz kalacağının haritası ve değerlendirmesi yapılır. Bununla alakalı çevresel gürültü ve akustik raporları çıkarılır. İnsanların çevresel gürültüye maruz kaldığında yaşanan olumsuz durumlar ortaya çıkarılır. Bu konuda gürültünün azaltılması ve gerekli eylem planlarının hazırlanmasıyla gereken aksiyonlar alınır. Çevresel gürültü, günümüzde birçok tesis ve işletme tarafından önem verilmesi gereke konulardan birisidir. İnsanlar iş ortamında veya herhangi bir yerde gürültü ortamına maruz bırakılmamalıdır. Gürültünün olduğu yerde daima dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğu görülmektedir. Bunun gibi çevresel faktörleri etkisiz kılmak için çeşitli uygulamalar ve usullere göre işlemlere başlanmalıdır. Bununla alakalı gürültüyle birlikte gelen titreşim konusunda gereken ölçümlemeler yapılmalıdır. Akustik Gürültü Ölçümü hizmetimiz için linki tıklayabilirsiniz.

TİTREŞİM ÖLÇÜMLERİ

Çevresel gürültü ve titreşim ölçümleri birçok tesis ve işletmede yapılmalıdır. Çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından verilen sertifikalara sahip mühendisler şu işlemleri yapabilmektedir. B Bu tesislere örnek verilecek olunursa;

  • Sanayi tesislerinden kaynaklı titreşim ve gürültü ölçümleri
  • ÇED Çalışmalarıyla ilgili kurulacak tesisin gürültü ve titreşim ölçümleri
  • Maden ocakların gürültü ve titreşim ölçümleri
  • İş makinelerinin gürültü ve titreşim ölçümleri
  • Taş ocaklarından kaynaklanan titreşim ölçümleri
  • Akustik Modelleme
  • Çevresel titreşim ölçümü

Bunun gibi işlemler kapsamında gürültü dağılım haritası ve modelleme çalışmaları çevre danışmanlık firmaları tarafından yürütülür. Çevresel gürültünün değerlendirilesi ile çeşitli çalışmalar laboratuvar ortamında gerçekleşir. Bu laboratuvar ortamı içerisinde uluslararası standartlara uygun şekilde çalışmalar yürütülür. Uluslararası metotlar kullanılarak deneyimli ve uzman personeller tarafından yürütülür. Bu konuda çevre danışmanlık firmaları hızlı, güvenilir ve oldukça iyi bir hizmet vermektedir. Günümüzde birçok yerde ulaşım araçları da titreşim yaratmaktadır. Bu ulaşım araçlarına en iyi örnek trenlerdir. Trenlerin özellikle yerleşim alanlarına yakın yerlerden geçerken yarattığı titreşim nedeniyle birçok ev ve bina bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Bununla alakalı çeşitli çalışmalar yaparak gerekli titreşim ölçümlerinin yapılması ve buna uygun olarak hareket edilmesi gerekmektedir. Bu gürültüyü ve titreşimleri azaltmaya yönelik çalışmalar yapılarak bu çalışmaların uygulanması gerekmektedir. Çevre danışmanlık firmaları bu konuda gerekli adımları yönetmeliklere uygun olarak atar. Ardından gerekli raporları hazırlayarak yetkililere sunar. Bu konuda özellikle sanayi tesislerinin yarattığı gürültülerin doğru çalışmalar yapılarak hazırlanması gerekir. Gürültü ölçümlerinin sağlıklı bir şekilde yapılmasıyla ortaya daha net veriler ortaya çıkabilir. Bunun yanında maden ocaklarında yoğun bir çalışma döndüğü için burada yer alan titreşimlerin ölçümlenmesi gerekebilir. Çevre danışmanlık firmaları bu konuda hizmet vererek bu tarz işlerle ilgilenir.

Titreşim Ölçümleri, Birizin Ormancılık LTD. ŞTİ. tarafından uzman mühendisler tarafından yapılmaktadır. detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.