Çevre Danışmanlık

Çevre danışmanlık hizmeti kapsamında, yönetmeliklerde belirtildiği üzere çevre kanununu korumak amacıyla birçok düzenleme denetime tabi olarak yürütülür. Çevre danışmanlık hizmetlerinin birçok görevi bulunur. Kurum, kuruluşların veya firmaların mevzuata uygun olup olmadığı gözetilir. Tedbirlerin uygulamasının nasıl devam ettiğini, tesis içerisinde aylık olarak incelemeleri yapan bir hizmettir. Bu hizmet içerisinde ayrıca işletme adına çevre ve lisans bilgilerine başvuru işlemleri de yapılır. Başvuruları takip eder ve bununla ilgili mevzuatlara bakar. Çevre danışmanlık hizmetleri, bakanlıklar tarafından yetkilendirilir. Buna dayanarak hizmet verilmektedir. ÇED Raporu Danışmanlık Hizmetimiz için linke tıklayabilirsiniz.

Çevre Danışmanlık Firmasının Görevleri

Günümüzde çevre danışmanlık hizmeti veren birçok kuruluşlar bulunur. Bu kuruluşların görevleri vardır ve buna bağlı olarak birçok hizmet sunmaktadır. Görevleri şu şekildedir;

  • İlk olarak işletmenin çevre izinlerini alır. Ardından lisans işlemlerini doğru bir şekilde yaparak sözleşme yaparlar. Bu sözleşme yıllık sözleşme olacaktır. Ayrıca yapılan sözleşme neticesinde ilgili sözleşmeler bakanlığa bildirilir.
  • İşletme içerisinde görevlendirilecek olan çevre görevlileri bulunur. Bu çevre görevlileri ayda iki gün veya ayda bir tam gün çalışarak denetleme yapar. Buna uygun olarak ek 1 veya ek 2 yönetmeliklerine uygun olarak hareket eder.
  • Denetleme sonuçlarına göre aksiyon alınır. Bu denetleme sonuçları çevre danışmanlık hizmeti tarafından yapılarak firmalara bildirilir.  Yasal olarak yapılması gerekenler sıralanır.
  • Danışmanlık firmaları, işletmeler için önemli olan izin ve lisan başvurularını bizzat yapar. Ardından bununla alakalı bilgi alır ve belge hazırlar. Bunun gibi işlerden sonra raporlarını hazırlayarak sunar.
  • Çevre danışmanlık firmaları tarafından işletmeden bilgiler istenir. Bu bilgiler içerisinde belgeler ve raporlar bulunur. Danışmanlık firmaları bu bilgileri edindikten sonra yasal mevzuata uygun olarak düzenlenmesine yardımcı olur. Eğer mevzuata uygunluk sağlandıysa evraklar kontrol edilerek doğrulama yapılır.
  • Yetkili danışmanlık firmaları, birçok müdürlük ve bakanlıkla arasındaki yazışmaları yürütür. İl tarım ve orman müdürlüğü, mahalli idareler gibi birçok kurumla işlemler online görüşmeler nezdinde gerçekleşir. Bununla ilgili hizmetlerin tümünü danışmanlık firmaları gerçekleştirir.
  • Yetkililer işletme içerisine denetleme için geldiğinde her zaman yanında bir çevre görevlisi bulunur.
  • Çevre danışmanlık firmaları, işletme içerisinde çevre yönetiminin daha önce nasıl yapıldığına dair bilgiler alır. Bu bilgiler ışığında çevre yönetimi konusunda yeniden faaliyetler koordine edilir. Bu sayede yeni bir düzen oluşturulmuş olunur.
  • Bakanlıkça yetkilendirilmiş firmalar, işletmeler için çok önemli ve gerekli olan lisans dosyalarını hazırlamakla yükümlüdür. Bununla alakalı izinleri alarak belge ve raporları bizzat hazırlar. İşletmelerin bunun gibi belgeler sırasında herhangi bir eksiği çıkarsa bununla alakalı dosyalar yeniden ele alınır. Ölçümler, analizler veya GSM ruhsatı vb. eksiğin bulunması halinde yetkilendirilmiş firmalar bu eksikliklerin giderilmesinde önemli rol oynar.
  • Şirketimiz ve diğer hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Çevre Danışmanlık Hizmetleri, Birizin Ormanizinleri LTD. ŞTİ. bünyesinde uzman mühendis kadromuz ile himzetinizdeyiz.