Çevre Danışmanlık

Çevre danışmanlık hizmeti kapsamında yönetmeliklerde belirtildiği üzere çevre kanununu korumak amacıyla birçok düzenleme denetime tabi olarak yürütülür. Çevre danışmanlık hizmetlerinin birçok görevi bulunur. Kurum, kuruluşların veya firmaların mevzuata uygun olup olmadığı gözetilir. Tedbirlerin uygulamasının nasıl devam ettiğini, tesis içerisinde aylık olarak incelemeler yapan bir hizmettir. Bu hizmet içerisinde ayrıca işletme adına çevre ve lisans bilgilerine başvuru işlemleri de yapılır. Başvuruları takip eder ve bununla ilgili mevzuatlara bakılır. Çevre danışmanlık hizmetleri, bakanlıklar tarafından yetkilendirilmiştir. Buna dayanarak hizmet vermektedir. ÇED Raporu Danışmanlık Hizmetimiz için linke tıklayabilirsiniz.

Çevre Danışmanlık Firma Görevleri

Günümüzde birçok çevre danışmanlık hizmeti veren kuruluşlar bulunur. Bu kuruluşların görevleri vardır ve bu görevleri yerine getirmek üzere birçok hizmet sunmaktadır. Görevleri şu şekildedir;

  • İlk olarak işletmenin çevre izinlerini alır. Ardından lisans işlemlerini doğru bir şekilde yaparak sözleşme yaparlar. Bu sözleşme yıllık sözleşme olacaktır. Ayrıca yapılan sözleşme sonrasında ilgili sözleşmeler bakanlığa bildirilir.
  • İşletme içerisinde görevlendirilecek olan çevre görevlileri bulunur. Bu çevre görevlileri ayda iki gün veya ayda bir tam gün çalışarak denetleme yapar. Buna uygun olarak ek 1 veya ek 2 yönetmeliklerine uygun olarak hareket eder.
  • Denetleme sonuçlarına göre bir aksiyon alınır. Bu denetleme sonuçları çevre danışmanlık hizmeti tarafından yapılarak firmalara bildirilir. Ardından mevzuata uygun olarak yapılması gerekenler size bildirilir. Yasal olarak yapılması gerekenleri sıralar.
  • Çevre danışmanlık firmaları, işletmeler için önemli olan izin ve lisan başvurularını bizzat yapar. Ardından bununla alakalı bilgi alır ve belge hazırlar. Bunun gibi işlerden sonra raporlarını hazırlayarak sunar.
  • Çevre danışmanlık firmaları tarafından işletmeden bilgiler istenir. Bu bilgiler içerisinde belgeler ve raporlar bulunur. Çevre danışmanlık firmaları bu bilgiler edindikten sonra yasal mevzuata uygun olarak düzenlenmesine yardımcı olur. Eğer mevzuata uygun olarak belirlendiyse bu konuda kontrol edilerek doğrulama yapılır.
  • Çevre danışmanlık firmaları tarafından birçok müdürlük ve bakanlık tarafından yazışmalar yürütülür. İl çevre ve orman müdürlüğü, mahalli idareler gibi birçok işlemler online olarak görüşmeler nezdinde gerçekleşir. Bununla ilgili hizmetlerin tümünü çevre danışmanlık firmaları gerçekleştirir.
  • Yetkili yerler işletme içerisine denetleme için geldiği zaman her zaman yanında bir çevre görevlisi bulunur. İnceleme esnasında her zaman çevre görevlisi hazır bulunur.
  • Çevre danışmanlık firmaları, işletme içerisinde çevre yönetiminin daha önce nasıl yapıldığına dair bilgiler alır. Bu bilgiler ışığında çevre yönetimi konusunda yeniden faaliyetler koordine edilir. Bu sayede yeni bir düzen oluşturulmuş olunur.
  • Çevre danışmanlık firmaları, işletmeler için çok önemli ve gerekli olan lisans dosyalarını hazırlamakla yükümlüdür. Bununla alakal izinleri alarak belge ve raporları bizzat hazırlar. İşletmelerin bunun gibi belgeler sırasında herhangi bir eksiği çıkarsa bununla alakalı dosyalar yeniden ele alınır. Ölçümler, analizler veya GSM ruhsatı birçok eksiğin bulunması halinde çevre danışmanlık firmaları bu eksikliklerin giderilmesinde önemli rol oynar.

Çevre Danışmanlık Hizmetleri, Birizin Ormanizinleri LTD. ŞTİ. bünyesinde uzman mühendis kadromuz ile himzetinizdeyiz.