Akustik Gürültü Ölçümü ve Modelleme

Akustik gürültü ölçümü için, Çevre danışmanlık firmaları akustikle alakalı raporlar tutar. Planlanan faaliyetlerinin gerçekleşmesi için buna uygun olarak yerleşim alanlarına olan etkisi araştırılır. Gürültü, insanların üzerinde ciddi olumsuzluk yaratan ve dinleyiciye herhangi bir ses hitap etmeyen seslere denir. İnsanlar, günümüzde gürültünün yoğun olduğu yerlerde yaşamamak adına daha sakin yerler tercih etmektedir. Gürültülü ortamlarda insanlar genelde daha gergin bir izlenim verirler. İnsanların devamlı istenmeyen bir sesi duyması özellikle sese karşı hassas olan kişiler tarafından çekilemez boyuttadır. Ayrıca gürültünün insan üzerinde bazı olumsuz etkileri daha bulunur. Gürültünün sürekli olduğu yerlerde insanın üzerinde bir yorgunluk hali belirebilir. Bunun nedeni sürekli ses ve gürültüyü dinleyen kişiler zihinsel olarak kendilerini yorgun hissederler. Bu kişiler eğer bir çalışma ortamında ise çalışma verimliliği bir hayli düşer. Ayrıca kişilerde dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğu görülebilir. Sürekli anlamsız ses ve gürültü olan yerde odaklanmak daha güç bir hale gelir.
Bu konuyla alakalı çevre izin lisans yönetmeliğine uyularak sanayi tesislerinin bir akustik gürültü raporu hazırlatması gerekmektedir. Raporun hazırlanmasıyla ilgili tüm sanayi tesisleri bununla yükümlüdür. Sanayi tesisi olmayan ancak çeşitli tesislere ev sahipliği yapan yerlerde akustik gürültü raporu hazırlatmalıdır.

 • Eğlence Mekanları
 • İmalathane
 • İş yerleri
 • Atölyeler
 • İşletmeler
 • Tesisler

Çevresel gürültü ölçümü yapılarak bir değerlendirme raporu hazırlanmalıdır. Bununla alakalı şu raporlar hazırlanabilir;

 • Çevre izni ve yönetmeliğe bağlı olan işletmeler için akustik raporu
 • Çevre izni geçerli olmayan işletme ve tesisler için gürültü ölçümü yapma ve değerlendirme raporu
 • Eğlence mekanları için gürültü ölçümünün yapılması ve değerlendirilmesi
 • İş yerleri, atölyeler gibi yerlerde çevresel gürültü ölçümü yapılması
 • Alanlardaki çevresel gürültü haritasının hazırlanması
 • ÇED kapsamı içerisinde hazırlanan akustik ölçüm raporları

AKUSTİK GÜRÜLTÜ MODELLEME ÇALIŞMASI

Akustik gürültü çalışmalarında bununla alakalı modelleme çalışmaları yapılmaktadır. Bununla alakalı tüm tesislerin gürültü modellemesi yapılması gerekir. Endüstriyel tesislerin tümünde akustik gürültü modellemesi yapılarak raporlar hazırlanır. Çevre danışmanlık firmaları bu konuda modelleme çalışmaları sırasında kendi laboratuvarlarında çalışmalarını sürdürür. Gürültü ölçümleme, modelleme ve raporlama hizmetlerinin tümü çevre mevzuatlarına uygun olarak yürütülür. Bu standartlara uygun olarak işlemler yürütülmektedir. Uygulanan yöntemler ve standartlara göre buna uygun olarak bir gürültü modelleme çalışmaları yapılır. Çalışmalar yapıldıktan sonra ilgili yönetmeliklere uygun olarak bir rapor hazırlanır. Raporlar hazırlandıktan sonra ilgili işletmeye sunulur. Çevresel gürültüye maruz kalan insanların huzurunu bozmamak adına bu tarz tedbirlerin uygulanması gerekmektedir. İnsanların beden ve ruh sağlığının bozulmasını engellemek amacıyla bu tarz önlemlerin çalışması yapılmalıdır. Çeşitli değerlendirme yöntemlerini kullanarak bu konuda gürültü seviyesi akustik rapor ve analizlerin yapılması gerekmektedir. Çevresel gürültülerin insanlar üzerinden asıl bir etki bırakacağı konusunda çeşitli analizler yapılarak işletmelere veya tesislere bildirilir. Çevresel gürültü ölçümleri kapsamında çeşitli ölçümler yapılarak raporlar hazırlanır.

Akustik gürültü ölçümü ve modelleme, Birizin Ormancılık LTD. ŞTİ. uzman mühendis kadrosu ile hizmetinizde. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.